ДНЗ №4 "ЯГІДКА" С. УРЗУФ








Здорове харчування

Як вибрати корисні напої для дитини

Те що діти п’ють багато рідини, нікого не дивує. Ще б пак, адже вони  так багато рухаються! Тому батьки завжди мають вирішувати, чим напоїти дитину. Наше завдання – не просто втамувати, але й дати малюкові можливість заповнити втрату живильних речовин в організмі. І якщо раніше було прийнято варити киселі й компоти, давати какао й каву з молоком, віджимати свіжі соки, то сьогодні батьки пропонують соки з пакетів, лимонади й навіть енергетичні напої. Спостерігаючи за американськими дітьми, педіатри дійшли висновку, що споживання енергетичних і так званих «спортивних» напоїв найімовірніше призводить до  ожиріння.

Найкраще втамувати спрагу дитина може саме водою. Тому витратьте час на вивчення ринку й знайдіть таку воду, у якій не містилися б консерванти, але було достатньо мікроелементів для вашої дитини. А якщо ви прагнете, щоб малюк отримав потрібні вітаміни, варіть свіжі компоти морси і киселі. Однак не захоплюйтеся  додаванням цукру.

Купіть соковичавницю й балуйте дитину свіжим соком. Чи слід давати дитині чай і каву? Чай також містить необхідні зростаючому організму речовини, а кава або какао з молоком здавна є складовими дитячого меню.

 

Отрута в яскравій упаковці

 

Прилавки базарів, комерційних лотків і навіть продовольчих магазинів заполонили всілякі шоколадки, кекси та льодяники імпортного виробництва.

І хоча перша хвиля ажіотажу навколо закордонної продукції потроху спала, люди часом таки спала люди часом спокушаються барвистою обгорткою. А от до обгортки, перш ніж відкрити гаманець, варто придивитися уважніше.

Річ у тім, що на наш ринок потрапляє 80% продукції харчування так званої третьої категорії, тобто призначеної для вивозу у країні, що розвиваються.

Ці консерви, напої, кондитерські та кулінарні вироби  заборонені для реалізації в країнах – членах  Організації економічного співробітництва і розвитку, оскільки містять шкідливі для здоров’я людей емульгатори. Так емульгатори, як правило, позначаються на упаковках певними знаками, за якими обізнані іноземці відрізняють їстівний продукт від «умовно їстівного».

Таблицю цих знаків пропонуємо до уваги наших читачів і наполегливо радимо: якщо ви прочитаєте на упаковці придбаної шоколадки чи кексу  літеру «Е» з числом-поверніть товар продавцеві. Якщо вказаних у списку знаків немає – можете пригостити дитину. Але найкраще все-таки довіряти продукції власної країни, бо українські підприємства складають цілком гідну конкуренцію багатьом закордонним фірмам.

  І ще порада: не забувайте, що замість цукерки дитину краще пригостити яблуком, а замість імпортного напою - домашнім компотом.

 

Речовина та вид впливу на організм

 

К-102

небезпечний

Е-103

заборонений

Е-104

підозрілий

Е-105

заборонений

Е-110

небезпечний

Е-111

заборонений

Е-120

небезпечний

Е-121

заборонений

Е-122

підозрілий

Е-123

дуже небезпечний

Е-124

небезпечний

Е-125

заборонений

Е-126

заборонений

Е-127

небезпечний

Е-130

заборонений

Е-131

канцероген

Е-140

підозрілий

Е-142

канцероген

Е-150

підозрілий

Е-152

заборонений

Е-171

підозрілий

Е-172

підозрілий

Е-173

підозрілий

Е-180

підозрілий

Е-210

канцероген

Е-211

канцероген

Е-121

канцероген

Е-213

канцероген

Е-214

канцероген

Е-215

канцероген

Е-216

канцероген

Е-217

канцероген

Е-221

розлад  кишечника

Е-222

розлад кишечника

Е-223

розлад кишечника

Е-224

розлад кишечника

Е-226

розлад кишечника

Е-230

шкідливий для шкіри

Е-231

шкідливий для шкіри

Е-232

шкідливий для шкіри

Е-238

шкідливий для шкіри

Е-240

канцероген

Е-241

підозрілий

Е-250

розлад тиску

Е-251

розлад тиску

Е-311

висип

Е-312

висип

Е-313

висип

Е-320

холестерин

Е-321

холестерин

Е-322

холестерин

Е-330

канцероген

Е-338

розлад шлунка

Е-339

розлад шлунка

Е-340

розлад шлунка

Е-341

розлад шлунка

Е-407

розлад шлунка

Е-450

розлад шлунка

Е-461

розлад шлунка

Е-462

розлад шлунка

Е-463

розлад шлунка

Е-464

розлад шлунка

Е-477

канцероген

Е-486

розлад шлунка

Е-495

розлад шлунка

 

 

 

 

ПРО ЧИПСИ, МОЗОК І НАРКОТИЧНУ ЗАЛЕЖНІСТЬ

Вбивчо смачні чипси

Польські  вчені назвали вживання продуктів харчування з вмістом акриламіду чинником, що сприяє розвитку хвороб серця. Перш  за все, це стосується чипсів і картоплі фрі.

Ще раніше довели, що акриламід підвищує ризик захворювання на рак і виникнення розладів нервової системи. Та це ще не всі біди, які загрожують дітям внаслідок уживання смачних і хрумких чипсів. Працівники Брістольського університету з допомогою дослідження, в якому взяло участь 14 тисяч дітей, з’ясували, що в малюків, які до трирічного віку куштували чипси, потім виявляли знижені показники IQ .

На жаль, навіть зміна раціону в подальшому не виправляє ситуації. 20% дітей, які погано харчувалися у 3-річному віці, надалі демонстрували зниження рівня I Q  на п’ять пунктів. Адже в перші три роки життя мозок швидко розвивається, на його активність впливає багато чинників, зокрема й харчування. А ось продукти, які діти вживали в 4 – 7 – річному віці, вже не впливають на функціонування мозку.

Звідки така незрозуміла любов?

Чому діти так люблять солодощі, чипси, газовану воду, фаст-фуд? Дієтологи переконані, що причина в підсилювачах смаку, ароматизаторах тощо, тобто в тих самих харчових добавках, які, впливають на рецептори язика, дають відчуття насиченого смаку. Такі добавки викликають харчову залежність, якій дитина протистояти ще не може. Однак нещодавно дослідники з’ясували, що насправді все ще гірше. Багато харчових добавок впливають не лише на рецептори язика, а й на центр сприйняття смаку в мозку, формуючи стійкий потяг. Тобто в дитини, якій часто купують чипси, шоколадні батончики, гамбургери або сильногазовані напої, виникає залежність, яку часто можна порівняти з алкогольною чи нікотиновою. А тому не варто йти на повідку в дітлахів, які випрошують усілякі сумнівні смаколики, а тим паче, гуляючи у вихідні містом, ласувати всією сім’єю гамбургерами, картоплею фрі та запивати все це сильно газованими напоями. «Присісти» на таку їжу легко, але щоб відучити від неї дитину, потрібно буде витратити чимало сил, тим паче, коли багато її друзів їдять усе те «добре» і нічого, живі-здорові. Дитині не поясниш, що сплеск захворювань на цукровий діабет, ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту, алергія – це все «подарунки» сучасного способу життя та харчування. Що екземи, тонзиліти, часті ГРВІ – це теж реакція організму на нездорову їжу. Дитина просто не мислить такими категоріями.

Хімія в чайнику

Спробуйте провести декілька домашніх експериментів.

Налийте в чайник із накипом газовану воду, закип’ятіть, покажіть дитині чистенькі стіни і скажіть, що так само роз’їдається її шлунок. Або покладіть на ніч у склянку з газованою водою крихітний шматочок м’яса, нехай дитина побачить уранці, що цей шматочок майже розклався.